Wiedza, doświadczenie,

Ulga termomodernizacyjna, czyli jak zyskać wydając pieniądze

dodano: 2019-02-18
-

Ulga termomodernizacyjna, czyli jak zyskać wydając pieniądze.

Od stycznia 2019 r. Polacy mogą inwestować w swoją nieruchomość obniżając jednocześnie swoje podatki. W ten sposób rządzący chcą wpłynąć na ekologiczną świadomość Polaków i wspólnie z narodem zadbać o środowisko. Czy się uda? Osobiście uważam, że każdy sposób jest dobry. Wszak oddychamy coraz bardziej zanieczyszczonym powietrzem. A jak wiemy, jest to jedna z przyczyn rosnącej ilości nowotworów. 

Nowa ulga termomodernizacyjna jest prawie dla każdego, z naciskiem na prawie. Otóż skorzystać z niej mogą podatnicy podatku PIT opłacający podatek według skali podatkowej (zeznanie PIT-37 i PIT-36), 19-procentowej stawki podatku (zeznanie PIT-36L) oraz opłacających ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (zeznanie PIT-28).

Drugim warunkiem niezbędnym do spełnienia, aby móc skorzystać z ulgi to trzeba być właścicielem lub współwłaścicielem jednorodzinnnego budynku/ lub budynków mieszkalnego/ mieszkalnych, na które podatnik ponosi wydatki na realizację przedsięwzięć termomodernizacyjnych.

Ulga termomodernizacyjna polega na odliczeniu od dochodu (ew. przychodu) wszelkich wydatków poniesionych na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego. Całkowita kwota odliczeń nie może przekroczyć 53 tys. zł, w ciągu 3 kolejnych lat.


W sytuacji, gdyby kwota odliczenia wydatków związanych z ulgą termomodernizacyjną nie miała pokrycia w rocznym dochodzie podatnika, mógłby on dokonywać odliczeń w kolejnych latach, jednak nie dłużej niż przez 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

W ramach ulgi termomodernizacyjnej podatnik rozliczy nie tylko zakup kolektorów słonecznych czy tez instalacji fotowoltaicznej, ale także zakup materiałów budowlanych wykorzystywanych do docieplenia przegród budowlanych, płyt balkonowych oraz fundamentów wchodzących w skład systemów dociepleń lub wykorzystywanych do zabezpieczenia budynków przed zawilgoceniem, zakup kotła gazowego kondensacyjnego wraz ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą oraz układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, a także zakup materiałów budowlanych wchodzących w skład instalacji ogrzewczej.

Wykaz rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.Napisz do nas

COMPERTUS Biuro Rachunkowe i Kancelaria Doradcy Podatkowego dr Katarzyna Pawłowska
62-020 Swarzędz, os. M. Mielżyńskiego 97/6
61-062 Poznań, ul. Mścibora 8 II piętro
+48 608-456-970, +48 500-721-468
+48 (61) 65-32-606
Projekt i wykonanie BerMar multimedia