Logo
Facebook Napisz do nas Mapa witryny
Kancelaria Doradcy Podatkowego COMPERTUS Katarzyna Pawłowska
potęga wiedzy i doświadczenia
Start
O firmie
Oferta Usług
Poradnik Podatnika
Kontakt
Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?
Strona główna  >   Poradnik Podatnika  >   Czy opłata za studia przedsiębiorcy stanowi koszt podatkowy?

„W myśl art. 22. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, czyli wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane prowadzoną z działalnością gospodarczą.

Jeśli zatem przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą np. w zakresie tworzenia stron internetowych podejmie studia na kierunku informatyka, czyli na kierunku ściśle związanym z prowadzoną działalnością, opłata za studia będzie stanowić koszt podatkowy. Istotne bowiem jest to, że opłata za studia ma ścisły związek przyczynowy z przychodami osiąganymi z prowadzonej działalności gospodarczej lub z źródłem przychodu (Interpretacja Indywidualna z 5 maja 2011 r., ILPB1/415-164/11-2/AG). Bez znaczenia pozostaje fakt, czy są to studia stacjonarne czy niestacjonarne.

Jeśli natomiast podatnik opłaci studia przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej, to brak jest związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy tym wydatkiem a uzyskaniem przychodu z działalności gospodarczej prowadzonej w późniejszym okresie.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie (Interpretacja Indywidualna z dnia 17.01.2011 r., IPPB1/415-937/10-2/EC) podkreślił, że wydatki poniesione na studia przed rozpoczęciem prowadzenia działalności nie mogą obiektywnie przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów, zatem nie stanowią kosztu uzyskania przychodu w myśl art. 22 ustawy o PIT.

Reasumując: chcąc zaliczyć wydatek związany z opłatą za studia należy spełnić następujące warunki:

  • rozpocząć działalność gospodarczą przed poniesieniem opłaty za studia;
  • podjąć studia ściśle związane z prowadzoną działalnością gospodarczą.”


Źródło: http://firma.wieszjak.pl/abc-malej-firmy/295366,Czy-oplata-za-studia-przedsiebiorcy-stanowi-koszt-podatkowy.html





biuro rachunkowe Swarzędz, biuro rachunkowe Poznań, usługi księgowe Swarzędz, doradztwo podatkowe Swarzędz, doradztwo podatkowe Poznań, księgowa Swarzędz, księgowa Poznań, zakładanie firm i spółek

Dodatkowe informacje
Na górę
Drukuj
Kontakt
COMPERTUS Katarzyna Pawłowska
Biuro Rachunkowe Doradcy Podatkowego
62-020 Swarzędz, os. M. Mielżyńskiego 97/6
61-062 Poznań, ul. Mścibora 8 II piętro
tel. +48 608 456 970, +48 500-721-468
fax. +48 (61) 65-32-606
Doradca Podatkowy
Projekt i wykonanie BerMar multimedia